Burgazada: Çılgın kalabalıktan uzakta ada sefası

10 bin adımda Burgazada

İnsan ada vapuruna adım attığı andan itibaren, ana karadan uzaklaştıkça, kendini ferahlamış, problemlerinden uzaklaşmış, bütün koşturmacasına bir ara vermiş gibi hissediyor. Denizden İstanbul’a bakıp, şehrin beton yığını haline, sanki vapura binmeden önce orada yaşayan biz değilmişiz gibi, üzülüyor.

Ve nihayet varacağı adaya gelip vapurdan indiğindeyse gördüğü manzaraya hayret ediyor: Şehrin kalabalığından hiçbir farkı yok. Yine her şey kuyruğa girerek yapılıyor, kalabalık yaşamak nedeniyle oluşan problemlerin aynısı burada da karşısına çıkıyor. Bu kez at arabalarından mükellef bir trafik üstüne bir de insan seli. Handiyse küçük İstanbul. Buraya kadar olan kısım Büyükada’nın yaz ve tatil günlerini anlatıyor.

Bizim gideceğimiz adada, az önce bahsettiğim olumsuzlukların yeri yok. Burgazada, büyüklük olarak Büyükada ve Heybeli’nin ardından geliyor ama kalabalık olarak diğerlerinin çok uzağında.

Aceleniz yok, sakin olun
Kusurları var mı? Elbette var. Ada sakinlerinden Vedat Milor, sık sık adayla ilgili problemleri köşesine taşıyıp bilgi veriyor. Ama onun şu uyarısına kulak vererek gezmek gerekiyor bu adayı: “Dünyanın en güzel yerlerinden birindesiniz, aceleniz yok ve istediğiniz her öğün sonunda masaya gelecek.”

Adadaki her konuda bunu kendinize şiar edinebilirsiniz. İstanbul’da zaten yeterince telaşlı bir hayat yaşıyorsunuz, burada sakin olmakta yarar var.

Adaya yaklaşırken, görkemli ama eski haliyle sizi karşılayan Burgaz Palas’ın hemen sağında Ergün Pastanesi’ni göreceksiniz. Deniz acıktırır. Oturun bir soluklanın. Buranın çilekli ve vişneli milföy pastası dillere destan. Ona sonra geleceğiz. Kahvaltı için her yerde yiyebileceğiniz peynir, zeytin, sucuklu yumurta, omlet karşınızda olabilir ama Ergün Pastanesi’nin başka yerde bulamayacağınız bir ürünü var: Börekitas. Peynirli, patatesli de var ama özellikle patlıcanlı olanından yiyin.

Kahvaltınıza ada hayvanları kediler ve kısmen köpekler ortak olmaya çalışacaklar. Hazırlıklı olun. Ama onları geri çevirmeyin. Tüm adalarda olduğu gibi buradakiler de zorlu kış mevsimini geçiriyor, ilgiye hasret kalıyorlar. Biraz ilgi gösterirseniz siz de kendinizi iyi hissedersiniz.

Burgazada deyince mütemmim cüzü Sait Faik Abasıyanık’ı anmamak olmaz. Adalar Belediyesi’nin Ara Güler imzalı Sait Faik Abasıyanık fotoğrafıyla süslenmiş ilanı köşe başlarından size bakıyor zaten. Müzeye gitmemek olmaz. Diyor ki Abasıyanık: “Haksızlıkların olmadığı bir dünya… İnsanların hepsinin mesut olduğu, hiç olmazsa iş bulduğu, doyduğu bir dünya… Hırsızlıkların, başkalarının haklarına tecavüz etmelerin bol bol bulunmadığı… Pardon efendim bol bol bulunmadığı ne demek? Hiç bulunmadığı bir dünya…” Dr. Spanudis tarafından yaptırılmış, Abasıyanık’ın 1934-54 arasında yaşadığı bu köşk artık müze ev (Çayır Sokağı, No: 15, Not: Pazartesi-Salı günleri kapalı).

Sakin adada yapacağınız şeyler arasında adanın muhteşem köşklerini ve evlerini gezmek mutlaka olmalı. Bu konuda size bir rehber tavsiye edeyim: Adalar Mimari Miras Veritabanı, http://www.adalarmuzesi.org adresinden ulaşabilirsiniz. Güzelce tasnif edilmiş, hikâyeleriyle beraber evleri, mimarları ve yapım tarihleriyle beraber inceleyebilirsiniz.

Etkilemek gibi olmasın ama Turgut Cansever’in bu adada elinin değdiği iki tane ev var, Ataç Evi (Mehtap Sokağı, No: 43) ve Barnas Evi (Gökdemir Sokağı, No: 62). Mehtap Sokağı No: 41’deki Zafiriadis Evi’nde de Halide Edip Adıvar kiracı olarak yaşamış.

Yanınıza alacağınız 3 şey
Burgazada önce Antigone sonraları Pyrgos, en sonunda da günümüzdeki adını almış. Pyrgos burada güzel bir tesis, hem otel hem restoranı var. Aklınızda bulunsun (Gezinti Caddesi, No: 45). Adaya gelip kalmayı planlıyorsanız bir de butik otel var: Villa Andrea (Yeni Kuyu Sk. No: 3).

Adanın tek tepesi Bayraktepe’ye tırmanmak, adanın tam arka tarafında yer alan Kalpazankaya’ya uğrayıp muhteşem günbatımını izlemek listenizin başında yer almalı.

Uğranacak duraklar sadece bunlar değil tabii. Cennet Bahçesi ismini hak ediyor (Gönüllü Caddesi, No: 60). Kapı komşusu Aya Yorgi Garibi Manastırı ziyaret bekliyor.

İskeleye doğru geri dönerken kalabalığı takip edin, üçüncü dalga bir kahveciye kadar götürecek sizi. 2014’ten beri adada olan Four Letter Word Coffee oldukça revaçta. İlk açıldığında küçük bir dükkândı, şimdi yan dükkânla beraber daha fazla müşteriye hizmet veriyor. Hindistan cevizi, çilek, beyaz çikolatalı tatlılarıyla övünüyorlar (13 TL, Perşembe hariç açık). Bilginiz olsun.
Adada bir de güzel tasarım ürünler alabileceğiniz yer var. Adı esprili: 3 Things On Island. Issız bir adaya düşerseniz yanınıza alacağınız üç şeyden ilhamla bu ismi koymuş olmalılar. Göz gezdirmekte fayda var.
Artık yavaştan bize ayrılan sürenin sonuna geliyoruz.

Daha fazla gezmeyelim. Ya tatlı molası ya da günümüzü daha da uzatacak aktivitelere girme zamanı. Son vapuru bekleyelim diyorsanız, Yalı Caddesi No: 8’deki Barba Yani ya da yan komşusu Fincan Cafe veya Indos’a (Yeni Yalı Sokak, No: 30) gidebilirsiniz.

Eğer durmayalım gidelim diyorsanız son olarak Sinem Dondurma’da bir dondurma yemenizi ya da Ergün Pastanesi’nin dillere destan milföy pastadan tatmanızı ondan sonra uzaklaşmanızı öneririm. Milföyü nasıl yiyeceksiniz peki? İşin uzmanından gelsin: “Ezmeden yan çeviriniz, kenarından başlayarak yiyebilirsiniz”.

#negüzelbina: Burgazada’da Le Corbusier Esintisi

“Burgazada’da Le Corbusier’in işlerine benzeyen bir yapı göreceksin, şaşırma!” uyarısını aldıktan sonra daha bir dikkatli bakındım sağa sola. En sonunda 6 numarada zar zor görebildim bu evi. Gerçekten Le Corbusier’nin muhteşem Ronchamp Şapeli’ne benziyor. Evin ne zaman kim tarafından yaptırıldığını adalılardan öğrenemedim, tek şansım ev sahibine sormaktı, fakat ne yazık ki ev sahibi evde yoktu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s